سالمندان درگیر پیچیدگی‌های قوانین جدید مالیاتی

سازمان مالیات کانادا (CRA) قوانین جدیدی را برای اظهارنامه‌های مالیاتی با هدف کاهش فرار مالیاتی و پولشویی معرفی کرد.

به گزارش ایران‌کانادا, اخیراً سازمان مالیات کانادا (CRA) قوانین جدیدی را برای اظهارنامه‌های مالیاتی با هدف کاهش فرار مالیاتی و پولشویی معرفی کرد. با این حال، اجرای این قوانین به هیچ وجه آسان نبوده و باعث سردرگمی و مشکلات اداری برای سالمندان و خانواده‌هایشان شده است.

این قوانین بر روی «تراست‌های ساده» (Bare Trust) تمرکز دارند. در این نوع از تراست‌ها، یک نفر ذی‌نفع است و فرد دیگری به عنوان امین، دارایی‌ها را مدیریت می‌کند. به عنوان مثال، افرادی که به طور مشترک با والدین خود حساب بانکی یا سرمایه‌گذاری دارند، مشمول این قانون می‌شوند. برای مطابقت با الزامات سازمان مالیات کانادا، مؤدیان مالیاتی باید فرم «اظهارنامه مالیات بر درآمد و اطلاعات تراست» به همراه «فرم تی ۳، پیوست ۱۵» را ارائه دهند.

متأسفانه، طی کردن این فرآیند برای بسیاری از افراد پیچیده به نظر می‌رسد. پر کردن صحیح فرم‌ها دشوار است و پیدا کردن حسابداری که بتواند با اظهارنامه‌های تی ۳ سروکله بزند، به مانعی تبدیل شده است. شرکت اچ اند آر بلاک (H&R Block) راه‌حلی ارائه می‌دهد و خدمات مربوط به اظهارنامه‌ی تی ۳ را با هزینه‌ی پایه ۱۵۰ دلار کانادا ارائه می‌کند.

مهم است که بدانیم هدف از گزارش تراست‌های ساده، پرداخت مالیات بیشتر نیست. هدف صرفاً جمع‌آوری اطلاعات است. با این حال، ارتباطات سازمان مالیات کانادا در این مورد بسیار ضعیف بوده است. به جای ارائه‌ی بسته‌ی اطلاعاتی با زبان ساده، مؤدیان مالیاتی با یک اظهارنامه‌ی تی ۳ پنج صفحه‌ای که برای انواع مختلف تراست‌ها مناسب است، روبرو می‌شوند. راهنمای سازمان مالیات کانادا برای پر کردن فرم تی ۳ فنی و پیچیده است و دستورالعمل‌های مربوط به تراست‌های ساده در دل یک سند ۸۶ صفحه‌ای‌ی PDF پنهان شده است.

برای کسانی که فکر می‌کنند جزئی از یک تراست ساده هستند، در اینجا برخی نکات اساسی وجود دارد:

  • «تراستی یا امین» (کسی که حساب بانکی یا سرمایه‌گذاری مشترک را مدیریت می‌کند) باید فرم تی ۳ را ارائه دهد.
  • تراست‌های ساده که اغلب فاقد اسناد و مدارک کاغذی هستند، اکنون بخشی از الزامات گزارش‌دهی سازمان مالیات کانادا شده‌اند.

پیامدهای ناخواسته‌ی این قوانین جدید، باعث سردرگمی و مشکلات اداری برای سالمندان و خانواده‌هایشان شده است. در حالی که سازمان مالیات کانادا به دنبال مقابله با فرار مالیاتی است، برقراری تعادل بین شفافیت و سهولت کار برای مؤدیان مالیاتی امری ضروری است.

بیشتر بخوانید

دکمه بازگشت به بالا