دو افسر پلیس مونترال به دلیل تبعیض نژادی تعلیق شدند

در خبری که روزهای اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده، دو افسر پلیس مونترال به دلیل توقف غیرقانونی یک راننده سیاه‌پوست و دوستانش، تعلیق شدند. این اتفاق تاسف‌بار، بار دیگر معضل نژادپرستی در میان نیروهای پلیس را مورد توجه قرار داده است.

در ماه مارس ۲۰۱۹، افسران پلیس مونترال، کارلوس-آنتونیو فلورس و مایکل مایر، اقدام به متوقف کردن یک خودرو کردند. راننده خودرو، آقای استنلی جوزیرین، یک فرد سیاه‌پوست جوان بود. بر اساس گزارش‌ها، تنها دلیل توقف این خودرو، نژاد آقای جوزیرین بوده است و به نظر می‌رسد که افسران هیچ دلیل موجه دیگری برای این کار نداشته‌اند.

متاسفانه، ماجرا به توقف خودرو ختم نمی‌شود. افسران مایر و فلورس، سه دوست سیاه‌پوست آقای جوزیرین که سرنشین خودرو بودند را نیز بدون هیچ توضیح و دلیلی بازداشت می‌کنند. آن‌ها همچنین اقدام به صدور جریمه‌هایی برای آقای جوزیرین می‌کنند که به گفته وی، هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود نداشته است.

علاوه بر این‌ها، افسر مایر در اقدامی عجیب، کارت سلامت یکی از سرنشینان به نام آقای درک دوراند را نیز پاره می‌کند.

در نهایت، در تاریخ ۱ سپتامبر، دادگاه رسیدگی به تخلفات پلیس، هر دو افسر را در موارد متعددی از قبیل تبعیض نژادی، بازداشت غیرقانونی و صدور جریمه بدون دلیل مجرم شناخت و بر همین اساس دادگاه، سرگرد مایر به مدت ۳۶ روز و افسر فلورس به مدت ۳۳ روز از کار تعلیق نمود.

در این پرونده، مرکز تحقیق و اقدام در زمینه روابط نژادی (CRARR) به آقای جوزیرین برای طرح شکایت کمک کرد. تصمیم دادگاه در این پرونده، پیامی قوی را ارسال می‌کند که تبعیض نژادی دیگر پذیرفته شده یا تحمل نمی‌شود.

این پرونده، تنها نمونه‌ای از معضل گسترده‌تر نژادپرستی در جامعه است. ضروری است تا برای مقابله با این معضل، اقدامات جدی و مستمر صورت گیرد و نهادهای مسئول، آموزش‌های لازم را در جهت برخورد یکسان با تمام اقشار جامعه در اختیار نیروهای پلیس قرار دهند.

بیشتر بخوانید

دکمه بازگشت به بالا