چهار نخست‌وزیر محافظه‌کار خواهان لغو افزایش مالیات کربن فدرال هستند

چهار نخست‌وزیر استان‌های محافظه‌کار کانادا قصد دارند این هفته در مقابل کمیته‌ای در مجلس عوام حاضر شوند و از جاستین ترودو، نخست‌وزیر فدرال، بخواهند که افزایش برنامه‌ریزی‌شده در مالیات کربن را لغو کند.

این افزایش که قرار است از روز دوشنبه، ۳ آوریل، اجرایی شود، قیمت هر تن کربن را از ۶۵ دلار به ۸۰ دلار افزایش می‌دهد. این به طور عملی به معنای افزایش قیمت بنزین به میزان ۰.۱۴ دلار در هر لیتر خواهد بود.

اسکات مو، نخست‌وزیر ساسکاچوان، دانیل اسمیت، نخست‌وزیر آلبرتا، بلین هیگز، نخست‌وزیر نیوبرانزویک، و تیم هیوستون، نخست‌وزیر نوا اسکوشیا، همگی در نامه‌هایی به پیتر فونسکا، رئیس کمیته مالی مجلس عوام، خواستار فرصتی برای ارائه نظرات خود در مورد این افزایش شده‌اند.

هیچ جلسه برنامه‌ریزی‌شده‌ای برای این هفته یا هفته آینده در کمیته مالی وجود ندارد، اما انتظار می‌رود که کلی مک‌کاولی، نماینده محافظه‌کار ادمونتون و رئیس کمیته عملیات و تخمین‌های دولت، به این چهار نخست‌وزیر فرصت دهد تا در روز چهارشنبه و پنج‌شنبه شهادت خود را ارائه دهند.
هر چهار نخست‌وزیر از طریق ویدئوکنفرانس شهادت خواهند داد و انتظار می‌رود مو در روز چهارشنبه پس از سخنرانی ایو ژیرو، افسر بودجه پارلمانی، صحبت کند و همچنین اسمیت، هیگز و هیوستون نیز در روز پنجشنبه شهادت خود را ارائه دهند.

ساسکاچوان، آلبرتا و نیوبرانزویک مدت‌هاست که با قیمت‌گذاری فدرال کربن مخالف هستند و در چالشی قانونی علیه این سیاست شرکت کرده‌اند که در نهایت به دادگاه عالی کانادا رفت. دادگاه عالی حکم داد که دولت فدرال اختیار اجرای حداقل قیمت آلودگی را دارد.

نخست‌وزیران استدلال می‌کنند که افزایش مالیات کربن به اقتصاد و به ویژه به خانوارهای کم‌درآمد آسیب می‌رساند.آنها همچنین می‌گویند که این سیاست ناکارآمد است و به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک نمی‌کند.

ترودو و دولت لیبرال از قیمت‌گذاری کربن به عنوان ابزاری کلیدی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی دفاع می‌کنند.آنها می‌گویند که این سیاست باعث می‌شود که آلودگی‌ها گران‌تر شوند و به سرمایه‌گذاری در منابع انرژی پاک و کارآمدتر تشویق می‌کند.

افزایش مالیات کربن فدرال یک موضوع بحث‌برانگیز است.برخی از مردم از آن حمایت می‌کنند و برخی دیگر با آن مخالف هستند. این موضوع در انتخابات آتی فدرال که قرار است در اکتبر ۲۰۲۳ برگزار شود، به طور حتم مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید

دکمه بازگشت به بالا