بهار خشک اوتاوا و نبرد روزانه با آتش سوزی علفزارها

آتش‌نشانی اتاوا با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی، از مقابله‌ی روزانه‌ی خود با آتش‌سوزی علفزارها در بهاری که به یکی از خشک‌ترین‌ فصول ثبت‌شده تبدیل شده، خبر داد.

بر اساس این گزارش، از تاریخ ۱۵ تا ۲۶ مارس (۲۵ اسفند تا ۶ فروردین)، آتش‌نشانان اتاوا با ۱۲ مورد آتش‌سوزی علفزار مواجه شده‌اند. همچنین در عصر روز دوشنبه، دو آتش‌سوزی دیگر در کاناتا (ناحیه‌ای در اتاوا) روی داده است.

برای کاهش خطر آتش‌سوزی، ممنوعیت فوریِ هرگونه آتش‌سوزی در فضای باز اعمال شده است. این ممنوعیت شامل آتش‌زدن برای تفریح، سوزاندن پسماندهای کشاورزی و سوزاندن شاخ و برگ‌های جمع‌آوری‌شده می‌شود، حتی اگر برای این کار مجوز داشته باشید.

شگفت‌آور اینکه، بهار امسال با «شرایط به‌شدت خشک ناشی از زمستان کوتاه‌مدت» آغاز شده است.

بررسی داده‌های تاریخی هواشناسی نشان می‌دهد که این، دومین بهار خشکِ ثبت‌شده‌ی اتاواست. تنها ۱۲۲ میلی‌متر بارندگی بین ۱ ژانویه (۱۱ دی) تا ۲۵ مارس (۶ فروردین) رخ داده است که تقریباً ۸۳ میلی‌متر کمتر از میانگین است. در مقایسه، در همین بازه زمانی در سال ۲۰۲۱، تنها ۱۰۱ میلی‌متر بارندگی اتفاق افتاده است.

آخرین گزارش خشکسالیِ فدرال حاکی از شرایط به‌شدت خشک در مناطق دیپ ریور و مانیواکی (نزدیک اتاوا) است. با این حال، آژانس حفاظت از جنگل‌های کبک برای بیشتر مناطق اتاوا ریسک پایینی برای آتش‌سوزی جنگل گزارش کرده است.

متخصصان هواشناسی دلایل متعددی را برای خشکسالی بهاری اتاوا برمی‌شمارند، از جمله زمستان کوتاه‌مدت زمستان ملایم امسال باعث شد تا برف کمتری روی زمین بماند و در نتیجه رطوبت کمتری در خاک نفوذ کند, بارش کم باران میزان بارش باران از ابتدای سال بسیار کمتر از حد متوسط بوده است و بادهای بهاری بادهای بهاری رطوبت خاک را بیشتر تبخیر می‌کند و بر تشدید خشکی می‌افزاید.

با توجه به شرایط خشک حاکم، رعایت نکات ایمنی در برابر آتش‌سوزی علفزارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

  • از انداختن ته سیگار روشن روی زمین خودداری کنید.

  • هرگز در مناطق علفزار آتش روشن نکنید، حتی برای پخت‌وپز.

  • وسایل نقلیه موتوری را در علفزارها و چمنزارهای خشک پارک نکنید.

  • در صورت مشاهده‌ی دود یا آتش‌سوزی، بلافاصله با آتش‌نشانی تماس بگیرید.

خشکسالی بهاری و افزایش تعداد آتش‌سوزی‌های علفزار، زنگ خطری برای ساکنان اتاواست. با رعایت نکات ایمنی و همکاری با آتش‌نشانی می‌توان از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید

دکمه بازگشت به بالا